Bezpečný prodej nemovitosti

K napsání tohoto článku mě přivedlo poznání, že v Čechách se problematikou možných bezpečnostních rizik při prodeji domu či bytu nikdo dosud hlouběji nevěnoval. Vzhledem ke stále vysokou míru kriminality a objem prodávaných staveb je toto téma ale zřejmě aktuálnější, než by se na první pohled zdálo. Z naší a zahraniční realitní praxe jsem proto vybral několik rad, které směřují výslovně k osobní bezpečnosti prodávajících, obhliadajúcich ak zamezení odcizení movitého majetku během procesu prodej nemovitosti. Na co tedy dávat pozor?
 


 

Aby vás nevykradli

Před prodejem bytu nebo domu připravte svou nemovitost k prodeji, přičemž dbejte o tzv.. depersonalizace. Odstraňte všechny osobní předměty, fotky, diplomy, sbírky a jiné cennosti a uložte je do uzamčeného prostoru, nejlépe mimo prodávaného objektu. Nezaškodí odstranit i vzácnější kousky porcelánu nebo starožitného nábytku. Nedržte v prodávané nemovitosti vyšší hotovost a šperky. Odstraňte i doručenou poštu, faktury nebo jiné dokumenty, které by mohly dokladovat váš osobní status a majetkové poměry. Informace o problémech se splácením hypotéky patří mezi citlivé informace, které kupující může využít ve váš neprospěch. tip: http:// weichert.cz
 

Ať už prodáváte svou nemovitost samostatně nebo prostřednictvím realitní kanceláře, vždy si veďte písemnou evidenci o tom, kdo do nemovitosti vstoupil. Je to velmi vhodné av Čechách z nepochopitelných důvodů prodávajícími nepraktizované. Každá profesionální realitní kancelář takovou písemnou evidenci. Je dokonce možné, že neumožní prohlídku nemovitosti zájemci, pokud odmítne poskytnout své osobní údaje. Běžně se od obhliadajúceho zájemce požaduje udat své jméno, příjmení, adresu trvalého pobytu a telefonický kontakt. Pokud vstupuje do nemovitosti více osob, týká se tato povinnost všech (zejména pokud nejsou manželé). Toto napohled tvrdé pravidlo už mnohokrát ochránilo prodávajících od vykradení nebo alespoň usnadnilo práci policii, která řešila zdánlivě nesouvisející vloupání atd. Mnoho kriminálních živlů totiž zneužívá obhlídku nemovitosti za účelem zjištění vybavení bytu, jeho zabezpečení a mapování zvyklostí majitelů. Pokud prodáváte prostřednictvím realitní kanceláře, do nemovitosti vstupuje spolu se zájemcem i realitní makléř, který nejenže vede evidenci zájemců, ale může případně před soudem i svědčit jako svědek. Realitní makléř je v tomto případě váš „pevný bod“, protože je to jediná osoba, kterou při obhlídce už z předchozího kontaktu osobně znáte! Zloději a realitní podvodníci prostě nemají rádi realitní kanceláře právě proto, že evidují kontakty, provedené prohlídky, telefonickou a mailovou komunikaci a nestranně mohou svědčit o různých skutečnostech.
 

Aby vám neublížili

Česká republika už dávno není země pyšnící se vysokou bezpečností. Běžné večerní zprávy v televizi ukazují i ​​tu odvrátenejšiu tvář naší společnosti. Proto je třeba dbát i na osobní bezpečnost lidí. Realitní kanceláře často prodávají nemovitosti typu polosamôt, samot nebo domy a byty kde žijí starší lidé. Často osaměle. Prodávají své nemovitosti a stěhují za dětmi do větších měst. Tito lidé běžně cizím lidem vůbec neotvírají a jejich jedinou jistotou při prodeji nemovitosti je osoba realitního makléře kterému důvěřují, protože ho před obhlídkou už několikrát setkali. Myslím, že mluvím za všechny naše makléřů když řeknu, že důvěru těchto lidí nechci zklamat a to ani na hrubé (a někdy skutečně mimořádně arogantní) naléhání některých zájemců o koupi. Proč?
 
Jde o tzv.. neadresných prodej, kdy z různých důvodů, nejčastěji na výslovnou žádost prodávajícího nebo jeho rodinných příslušníků, záměrně neuvádíme ve veřejné inzerci přesnou adresu nemovitosti. Pokud jde o osamělou osobu je takový prodej doslova povinností realitní kanceláře. Zájemce o koupi tedy dostane jen orientační informaci o poloze nemovitosti a často i omezenou fotodokumentaci (např. výlučně interiérové ​​fotky domu). Bez písemného potvrzení osobních údajů zájemcům o koupi – obhliadajúcim přímo na místě mu v zájmu ochrany zájmů prodávajícího a jeho výslovného přání nemovitost nemůžeme ukázat.
 
Každý makléř má proto povinnost provést obhlídku se zájemcem o koupi osobně a přímo na místě. Jinak bude makléř informace o poloze nemovitosti, jménem majitele, žádosti o katastrální nebo google mapu logicky odmítat. Pokud se tedy nechcete stát centrem „realitní turistiky“ a nechcete aby si dům ve kterém žijete denně ohlédli několik skupinek zvědavců a možná i zlodějů, kontaktujte realitní kancelář s jasným požadavkem o kvalifikovaný prodej domu.
  
Samozřejmě mnoho z vás si řekne, že přece v zahraničí (a už iu nás) je mnoho nemovitostí nabízených přímo s adresou uvedenou v inzerci. Jistě, je tomu tak. Avšak realita řekněme amerického trhu je diametrálně odlišná od naší. Většinou jde o domy, kde během obhlídky nejsou přítomni prodávající a prodej probíhá podle jiných smluvních pravidel. I takový prodej se dá kvalitně zajistit – ale to už patří do jiného článku. Na závěr několik dobrých rad z oné často zmiňované Ameriky:
 

  • Informujte o termínu, místě obhlídky a předpokládaném čase ukončení prohlídky někoho z vašeho okolí (platí pro prodávající i pro obhliadajúcich).
  • Nenechávejte starších a osamělých lidí během prohlídky v nemovitosti resp. je nenechávejte během obhlídky samých.
  • Pokud jste obhliadajúci a vstupujete do neznámé nemovitosti vstupujte vždy poslední (nejlépe za makléřem).
  • Vyhnete se tak možnému konfliktu např. se „zapomenutým“ domácím psem. Nechoďte na obhlídku sám / sama (zejména ženy).
  • Noste u sebe mobilní telefon a obhlídku provádějte během dne.
 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Finance, peníze, půjčky Magazín bydlení Reality

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce