Jak na renovování parket

Podlaha vyrobená z parket je taková podlahová klasika. Dá se říct možná odznak jistého statusu. Ať už jsou lakované či voskované, vyžadují od nás nevyhnutelně trochu péče. Čistění v určitých pravidelných odstupech je základ, občasná renovace parket Praha je potřeba při trvalejších problémech, které parkety potkají.
Parkety jsou stejně jako dřevěný nábytek háklivé na vlhkost a teplotu místa. A velmi snadno ji do sebe přijímají. Proto u nich může dojít k zakřivení, nabobtnání, v případě buku kupříkladu zešedne povrch. V případě, že dřevo naopak vyschne, též se zkřiví, smrskne a podobně. Ideální vlhkost vzduchu je tudiž 45 – 65 %, teplota pak 15-25 °C.

Pravidelná údržba je základ

Renovace parket je potřebný zásah při obtížnějších a trvalejších problémech s parketami. Těm se dá ovšem předejít zmíněnou pravidelnou péči. Naprostým základem je udržet od parket špínu zvenku – písek, vodu, bláto, sníh. Důkladně se přezouvat, boty důkladně sušit a čistit.
Parketám nejvíce škodí škrábance a delší kontakt s tekutinami. Vlhkost materiál deformuje zevnitř, škrábance narušují povrchový lak a umožňují tekutině dostat se přímo dovnitř. Nejrizikovějším místem je bez diskusí kuchyň. I nejmenší nafouknutí nebo zakřivení dřeva je problém, který vyřeší jen renovace parket Praha. Škrábancům na dřevě lze poměrně snadno předejít plstěnými chrániči, kterými lze vybavit nábytek nebo židle. Ty kancelářské se pro tyto účely vyrábí s měkčenými kolečky.

Pravidelně čištění prakticky

Už jsme zmínili pravidelnost jako základ. Zanedbaná údržba vede obvykle k narušení a to už k problémům, které spraví jen renovace parket Praha. Na lakované i voskované parkety existují vhodné prostředky, ideální je však suché čištění. Pokud čistíte pomocí vody, nenechte ji nikde hromadit, dělat loužičky nebo kapat do spár mezi parketami. Čerstvě položené parkety čistěte několik dní jen na sucho.
Parkety obou typů je možné zametat a vysávat. Vysávejte vždy měkkým kartáčkem a hlavně spáry, kde se hromadí usazeniny. Při mokrém čištění dávejte pozor, aby mop nebo hadr nepouštěl vlákna – jsou vlhká a zachytávají se právě ve spárách.

Lakované parkety

Vytírejte je hadrem či mopem namočeným ve vodě nebo šetrném prostředku. Rozhodně se vyhněte agresivním čističům a vždy pečlivě ždímejte. Použijte leštěnku, dodává dřevu lesk a taky ho chrání a vyživuje. Existují i matné leštěnky.
Skvrny odstraňte lehce vlhkým hadříkem. Pokud jsou vytrvalé, přidejte trošku mýdla, na opravdu odolné postačí trocha lihu nebo benzinu spolu s vodou – nepoužívejte čistý líh nebo benzín. Jestli se vám někde zachytí žvýkačka, zchlaďte ji ledem v igelitu a pak opatrně oškrabte.

Voskované parkety

Myjte je vodou, do které přidejte jedno procento voskového oleje dle návodu na konkrétním přípravku. Pak je nechte důkladně vyschnout, ideálně přes noc. V tomto čase na ně vůbec nestoupejte. Vosk obnovuje povrch i odolnost parket proti škrábancům. Skvrny jdou dolů teplou nebo vlažnou vodou, na zaschlé si vemte trochu voskového oleje či případně lihu. Pak ještě místo otřete vodou. Pokud nečistota opravdu drží, obruste místo jemným smirkovým papírem, ale nepoškrábejte povrch parkety. Pak použijte opět vosk na zahlazení.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Rekonstrukce

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce