Šéfkuchař radí: Správně si uspořádejte kuchyni!

Správná hospodyně tráví v kuchyni většinu svého volného času, což je hlavní důvod, proč by měla být kuchyňská linka uspořádána funkčně a pohodlně. Zvolíte-li správné uspořádání jednotlivých kuchyňských zón, usnadníte si práci a vaření pro vás bude jedna radost. V dnešním článku se proto podíváme, jak si kuchyň správně uspořádat, aby vám vyhovovala po všech stránkách.
 


 
Jestliže plánujete rekonstrukci kuchyně, měli byste myslet na to, že vám kuchyňská linka bude sloužit řadu let. Její průměrná životnost se odhaduje na dvacet let, a proto je nezbytné zapřemýšlet nad tím, jak si ji rozvrhnout. V kuchyni budete vařit, stolovat, umývat nádobí, ale také uskladňovat potraviny. Vezměte v potaz všechna tato kritéria při zařizování budoucí kuchyňské linky.
 

 

Rozvržení je důležité

Při zařizování kuchyně jsou rozhodujícími faktory rozměry místnosti, podle kterých potom zvolíte také rozměr samotné kuchyně. Dále je nezbytné se zaměřit na rozmístění přípojek na elektřinu a vodu. Je možné investovat do jednostranné kuchyňské linky, přičemž jsou skříňky a spotřebiče uspořádány lineárně za sebou. Tyto kuchyňské linky jsou určené do úzkých prostor. Zde je však nevýhodou, že je vzdálenost mezi jednotlivými zónami příliš velká, což je nepraktické.
 
Velmi oblíbená je dvoustranná linka, kdy na jedné straně se nachází volný prostor pro vaření, na druhé straně je zase umístěn mycí a přípravný prostor. Ale nejoblíbenější variantou je kuchyně ve tvaru písmene L či U. Moderní jsou také kuchyňské ostrůvky, které se nachází uprostřed místnosti. Kuchyňské ostrůvky mají varný a odkládací prostor.
 

Kuchyňské zóny

Aby vám kuchyň maximálně po funkční stránce vyhovovala, měli byste si ji rozdělit na několik základních kuchyňských zón. V levé části kuchyňské linky by měla být takzvaná potravinová zóna s velikostí alespoň 60 centimetrů. Zde by se měly nacházet zásoby jídla, ať už ve skříňkách či lednici. Dále by měla následovat úložná zóna, ve které umístíte nádobí, jako jsou talíře, hrnky, sklenice a podobně. Třetí kuchyňskou zónu tvoří mycí prostor, který zahrnuje dřez i myčku. Následuje přípravná zóna sloužící k připravování pokrmů, která by měla být dlouhá minimálně 90 centimetrů. A nakonec by neměla chybět varná zóna se sporákem a digestoří.
 
Jestliže kuchyňskou linku správně uspořádáte, bude se vám vařit jedna radost. Nepodceňujte rekonstrukci kuchyně.

 
Přečtěte si více
 

Rubrika : Interiér Magazín bydlení

Poslat tuto nemovitost příteli!

Kontaktovat prodejce